Czy to zespół cieśni nadgarstka?

1 przypadek – 5 lat temu:

Mam dziwne symptomy. W dłoni lewej ręki pojawiło się najpierw mrowienie i jest potwornie nieprzyjemne.

Cały czas czuję mrówki. Każdy z Was na pewno choć raz w życiu walnął łokciem tak, że gwiazdy zobaczył i prąd go kopnął, jakby włożył dwa palce centralnie do kontaktu.

No, to już wiecie 🤣

Następnie znika czucie w palcach i wykonaniu każdej czynności towarzyszy nieprzyjemne doznanie.

Intensywnie pracuję przy komputerze.
Ale chwileczkę, myszkę trzymam w prawej ręce. Czy to zespół cieśni nadgarstka?

2 przypadek – rok 2020, przedwiośnie.

Chyba źle spałam, nie mogę ruszać prawym ramieniem. Cały dzień mam do kitu, bo boli.
Na drugi dzień to samo. Na trzeci dzień podobnie.
Po miesiącu nie ruszam już ręką i wcinam środki przeciwbólowe. Siedzimy zamknięci w domach. Panika i chaos na świecie.

Mija kilka miesięcy i ja nadal nie mogę nic zrobić. Jestem jak kaleka bez jednej ręki. Śpię źle, bo na prawym boku nie da się, a na lewym jeszcze gorzej, bo w prawym ramieniu pulsuje ból. Myślę sobie, jakieś zwyrodnienie, stan zapalny, już mi tak zostanie. Szukam ratunku w nazwaniu problemu.
Przestałam pracować przy tym największym komputerze, choć najbardziej go lubię. To było po prostu niemożliwe, bo wiązało się z niewymownym cierpieniem.

Przypadek 3 – 3 tygodnie temu.

Chyba źle spałam. Boli mnie głowa i mam sztywny kark. Boli mnie tak, że mimo, iż nie jestem zwolenniczką sięgania po leki, biorę je, bo muszę pracować, a ból i sztywność karku mnie paraliżuje.
Kolejny dzień jeszcze gorzej. Coraz bardziej sztywny kark i ból głowy. I to powtarza się jeszcze przez ok 3 dni.

Przyczyny i rozwiązania.

1 – Idę do lekarza rodzinnego, który zna nas na wylot i mówi do mnie: Wiola, musisz zmienić pozycję przy komputerze. Nie ma znaczenia w której ręce trzymasz myszkę.

Objawy ustępują całkowicie po kilku tygodniach.

2 – W grudniu 2019 roku kupiłam w Ikei podstawkę pod komputer, żeby był wyżej. Dzięki temu laptop nie leżał bezpośrednio na biurku, a ja mogłam patrzeć z wyprostowanym karkiem na ekran i operować myszką.

Usunęłam tę głupią podstawkę dopiero na przełomie roku. Dziś już prawie nie czuję bólu i mogę wykonywać prawie wszystkie ćwiczenia. Z każdym dniem jest lepiej. Mogę powiedzieć, że zapomniałam już o tym.

3 – Z racji dopinania nowego projektu i potrzeby bardziej intensywnej pracy oraz pewnych codziennych rytuałów, które zaczynam zazwyczaj o 4-5 rano, schodzę na dół do salonu, żeby nie przeszkadzać Andrei podczas snu, ponieważ za ścianą sypialni mamy biuro, gdzie pracuję i czasem coś spadnie, czy kopnę w coś, gdy wywijam nogami pod biurkiem 🤣

No więc po rytuałach siadam na kanapie, wysuwam relaks, biorę małego lapka na kolana i zaczynam działać. Trwa to niezmiennie około 4 – 5 godzin. Głowa i szyja w jednej pozycji, mocno schylona i napięta, bo jestem skoncentrowana. Dotyczy to tak samo działania na telefonie. Teraz na przykład piszę tego posta w tej samej pozycji na komórce i jestem świadoma, że mięśnie zaczynają się napinać.
Rozwiązanie było bardzo proste. Zmieniłam miejsce, a tym samym pozycję.
Nie ma powtarzających się czynności w niewłaściwych pozycjach, nie ma dolegliwości.

I dzieje się to zawsze wtedy, kiedy jestem bardzo skupiona i nie robię przerw. Normalnie od zawsze mam szkolny cykl: 45 minut pracy, 15 minut przerwy. Wtedy się ruszam. Zazwyczaj, gdy mam dużo pracy, bardzo tego pilnuję. Nastawiam minutnik. Tym razem ne nastawiałam, nie wiem dlaczego.

Jeśli komuś ta wiedza pomoże uchronić się przed operacją chirurgiczną, będę szczęśliwa.

Jedzenie, higiena mentalna i ruch. Nie wolno o tym zapominać, ciało zawsze daje nam znać.
Zawsze jest przyczyna i warto przed biegusiem do lekarza przeanalizować ostatnie dni, tygodnie i miesiące. One nam pokażą więcej, niż czasem chcielibyśmy wiedzieć.

Cudownego dnia. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, napisz na fanpage Szczpłej i Zdrowej.

Najnowsze wpisy

Skontaktuj się

W każdej chwili możesz się z nami skontaktować pisząc maila na poniższy adres.

    info@szczuplaizdrowa.pl

Nasz Fanpage

Archiwa

Co Ty o tym myślisz?